Turkusowe szale to powieść sensacyjna, której fabuła opiera się na rzeczywistych wspomnieniach, dokumentach, oraz wydarzeniach związanych z 307 Dywizjonem Nocnym Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy”.

Polacy patrolują brytyjskie niebo po zmroku, za dnia zmagając się z szeregiem problemów – aklimatyzacją pośród “herbaciarzy”, przestarzałymi samolotami, brakiem zaufania i… barierami językowymi utrudniającymi podrywanie Brytyjek w rozlicznych pubach. Ich maszyny nazywane są latającymi trumnami, ale mimo to Polacy niczego nie pragną bardziej, niż wzbić się w przestworza i zetrzeć z wrogiem.

RAF jednak nie pali się do tego, by dać im szansę. Podczas gdy koledzy strącają niemieckie messerschmitty i dorniery, Lwowskie Puchacze siedzą bezczynnie, zaś ich szeregi topnieją.

Do czasu…

Jeden z Polaków bierze sprawy w swoje ręce, a niedługo potem dywizjon zostaje rzucony w wir walki. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że w szeregach Trzysta Siódmego ukrywa się szpieg…

Wydawnictwo: Bellona | Stron: 524 | ISBN: 9788311133327

Jestem zachwycona “Turkusowymi szalami”. To wspaniała powieść przygodowa oraz sensacyjna. Katarzyna Meres

Świat Kasiencjusza

Czyta się jednym tchem. Żywe dialogi, humor i szpiegowska intryga osadzone w realiach Bitwy o Anglię porażają potęgą wyobraźni. Jerzy Doroszkiewicz

Kurier Poranny

Kończyłem czytanie późno w nocy, w zasadzie nad ranem, gdyż gnany ciekawością nie mogłem odłożyć lektury do następnego dnia.

Sebastian Kukla

temporrada.blogspot.com

Nie zmieniam zdania o tym, że Mróz jest moim mistrzem w swojej profesji. Paula Rzeminska

chcecosznaczyc.blogspot.com

Poszczególne sceny stają przed oczami, bohaterowie materializują się w nich błyskawicznie i w tym samym tempie pędzą przez fabularne zakręty.

Myśli i słowa wiatrem niesione

Urokowi tej książki i jej bohaterów po prostu nie sposób się oprzeć.

Ewa K.

pulchralibra.blogspot.com

Autor po raz kolejny – ze znanym mi z jego poprzednich książek doskonałym wyczuciem literackim – stworzył sensacyjno-przygodową książkę, która spacyfikuje najzagorzalszych oponentów wojennych klimatów.

awiola

Subiektywnie o książkach

Wspaniale wykreowani bohaterowie, dużo zwrotów akcji, momenty strachu i przerażenia oraz lekkie pióro autora. Sebastian Czapliński

Zaczytany w książkach

W trakcie lektury czuć adrenalinę wypełniającą żyły pilotów i ich emocje. Magdalena Ithilnar Stawniak

Geekwoman

 

Kiedy jednak już uspokoimy myśli i nabierzemy przekonania, że wiemy co będzie dalej, nagle dostajemy (literacko) sierpowym i potrzebujemy kilku stron, by się otrząsnąć. Kamil Świątkowski

przykominku.com

Opowieść Mroza wyróżnia się niebywałą brawurą i polotem, a one sprawiają, że to ponad pięćset stron pochłania się w mgnieniu oka i jednym tchem.

Paula

Mój świat - szelest kart

Sporo humorystycznych scen, bardzo dużo niespodziewanych zwrotów akcji, brak za to przydługich opisów, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie.

Pasje i fascynacje mola książkowego

Rozumiem, udała mu się zarówno pierwsza jak i druga część Parabellum, ale żeby jeszcze Turkusowe szale były tak dobre? Od dziś sięgam w ciemno po literaturę, która wyjdzie spod pióra Mroza.

Kasia Roszczenko

Z książką w dłoni

Kolaboracja, zdrada, niepewność… jak niesamowicie Remigiusz Mróz daje nam kawałek po kawałku do rozwikłania zagadkę: kto jest szpiegiem wśród Lwowskich Puchaczy? Kto współpracuje z Niemcami? Kto jest winny śmierci niewinnych osób? Przyznam szczerze, że odpowiedź na te pytania zaskakuje.

Anita Świątkowska

Historykon

Nim się obejrzałam, byłam w połowie. Nie wiem kiedy, a skończyłam tę książkę. A to oznacza jedno: wciągnęłam się.

Cath Van Der Morgan

Miasto atramentowych słów

Książka nie jest tylko wojenna, ale jest również thrillerem.

Spojrzenie EM

To bardzo dobra książka. Nie ma co obawiać się, jeżeli nie przepadacie za czytaniem o lotnictwie.

Fioletowy8

Książkowość8

Świetnie napisana powieść, która z jednej strony trzyma w napięciu i bawi, a z drugiej strony stanowi wielką lekcję pokory i nie daje tak szybko o sobie zapomnieć. Tamagotka

Czytadła Magoty

“Turkusowe szale” to bardzo udana powieść wojenno-sensacyjna, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Gosia B.

Cząstka mnie

Książkę czytało mi się trochę ciężko, zwłaszcza w miejscach publicznych, ponieważ było tyle zabawnych fragmentów, że co chwilę wybuchałam śmiechem.

Żyjąc wśród książek

Historia wciąga od samego początku i czytelnik ani się spostrzeże, a znajdzie się na ostatniej stronie.

Ja – książkoholik

Najlepsza książka tego gatunku, a może i nie tylko, jaką czytałam w życiu. kyou

Papierowe Miasta

Naprawdę pasjonująca opowieść, która urzekła mnie swoją plastycznością, lekkością i wiarygodnością.

Sylwia Tomasik

Bookeriada

Dwie myśli, jakie miałam po zakończonej książce, to: Dlaczego powieść ma tylko 518 stron? Oraz to, że zasługuje ona na zekranizowanie i coraz szerszy rozgłos. Adriana B

ujrzec-slowa.blogspot.com

Kawał dobrej literatury na międzynarodowym poziomie. Dominika Brachman

kulturka-maialis.blogspot.com

Jeśli już ktoś wszedł w pole oddziaływania „Lwowskich Puchaczy”, to niemożliwe jest, aby wyrwał się z niego. MoznaPrzeczytac.pl

Doskonała wojenna przygoda serwowana przez mistrza tego gatunku, jakim w ostatnim czasie stał się Remigiusz Mróz. Olga Kowalska

Wielki Buk

Wszystkie elementy sprawiają wrażenie gruntownie przemyślanych, umieszczonych w odpowiednim momencie, jak w układance, bez wbijania puzzli młotkiem. Małgorzata Gwara

Zapiski z przypomnianych krain

Kolejna świetna powieść w dorobku Remigiusza Mroza, któremu wielu wróży już długą i bardzo owocną karierę pisarską. Trudno się z tym nie zgodzić – tyle udanych tytułów w tak krótkim czasie mówi samo za siebie. Sam także się pod tym podpisuję i z przyjemnością polecam lekturę „Turkusowych szali”.

Paweł Kukliński

LubimyCzytać.pl

Remigiusz Mróz w bardzo wciągający sposób przedstawia losy fikcyjnych bohaterów rzeczywistego dywizjonu. Przemysław Garczyński

3telnik.pl

Akcja tej książki rozgrywa się bardzo szybko, głównie z powodu braku ,,nadprogramowych” opisów.

Franca

Strofki

Po przeczytaniu trzech książek Pana Remigiusza wiem, że mają w sobie znaczny potencjał i biorę je w ciemno.

Recenzje Kiti

recenzje-kiti.blogspot.com

Naprawdę fantastyczna lektura. Lilien T.

Miasto Recenzji

Autor ten ma niezwykły dar zjednywania czytelnika już po kilku stronach. Katarzyna Chojecka-Jędrasiak

Kącik z Książką

Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po Turkusowe szale, bo z pewnością się nie zawiedziecie i spędzicie przyjemne chwile z książką w ręku.

Klaudyna

Herbatka z książką

Powieść niezwykła, doskonale wyważona i napisana całkiem wymownym językiem, z miłymi niespodziankami czekającymi w środku. Asertyslem

Sztukater

Remigiusz Mróz potrafi przykuć uwagę czytelnika, bowiem fabuła zaciekawia już od pierwszych stron i trudno rozstać się z bohaterami choć na chwilę.

Jagna O.

Z kubkiem kawy

Bojowe opisy stanowią ucztę dla wyobraźni odbiorcy

Iwona Niezgoda

pieninyinfo.pl

Remigiusz Mróz bezpardonowo wciągnął mnie w swoją intrygę – szybko i niemal bezboleśnie. Na koniec pozostawił mnie z pytaniami: co dalej, dlaczego, kto z kim. Książka się skończyła, ale wyobraźnia jeszcze długo nie mogła dojść do siebie.

Kamil Świątkowski

Allegro.pl

Mróz odmitologizował bohaterów wojennych, lecz w żadnym wypadku nie pozbawił ich odwagi i patriotyzmu, nie umniejszył im.

Edyta Dombrowicka

Zapiski spod poduszki

Choć książkę zaliczyć można do literatury wojennej, to jednak napisana została w lekkim stylu, z humorem, który niewątpliwie poruszy także tych, którzy na co dzień nie gustują w tego typu książkach.

Dlalejdis.pl

Sposób, w jaki Mróz wykreował w tej książce dwie różne narodowości, jest po prostu genialny.

Booktrance

Mróz to Mróz. Świetny styl pisania, świetny humor, wyraziści bohaterowie, wciągająca akcja.

Kielecko o wszystkim

9,5/10 i niech żyje Mróz!

Lustitia