Krótko i na temat o mnie

Kim jestem? Zwyczajnym facetem, który codziennie musi napisać około dziesięciu stron i przebiec mniej więcej tyle samo kilometrów, żeby nie sfiksować.

Remigiusz Mróz

O mnie

Jaki mam modus operandi? Siedzę do późna, wstaję względnie wcześnie. Kawy ani innych pobudzaczy nie potrzebuję, bo napęd do działania daje mi fakt, że pisanie to moja pasja (a oprócz tego jestem beznadziejnym pracoholikiem). Zaczynam dzień od zaparzenia dwóch litrów zielonej herbaty (najczęściej gunpowdera lub genmaichy), które starczają mi na pierwszą turę pisania. Trwa do czternastej, kiedy to zamykam z hukiem laptopa i pędzę do nieodległego lasu, by przy mocnych dźwiękach rocka lub metalu wybiegać swoją dzienną normę i oczyścić umysł. Po tym krótkim resecie jem pizzę na pełnoziarnistym cieście lub sushi i jestem gotów do drugiej tury pisarskiej. Pracuję do dwudziestej trzeciej, po czym zasiadam wygodnie z książką, którą popełnił ktoś inny i się relaksuję.

To z grubsza ja. Istota pisząco-biegająco-czytająca. A co więcej?

Pierwsze otwarcie ślepi nastąpiło 15 stycznia 1987 r. w Opolu. Początkowo było pięknie – piłka toczyła się po betonowym boisku, kolana zdzierały się w zastraszającym tempie, a po lekcjach polsaty i tvny serwowały najlepsze amerykańskie seriale z późnych lat osiemdziesiątych.

Później było tylko lepiej – nieśmiertelne głosy lektorskie czytały dialogi z seriali kręconych już w latach dziewięćdziesiątych, a Opole rozwijało się i kwitło, uparcie uważając, że powinno być miastem wojewódzkim (słusznie!). Delikwent, o którym mowa, ukończył I Liceum Ogólnokształcące w tejże pięknej mieścinie, po czym udał się na emigrację do krainy, w której dumnie przywdział płaszcz słoika – choć wówczas to pojęcie chyba jeszcze nie istniało (albo nie było tak chodliwe). Stolica przygarnęła go i potraktowała czule, wskutek czego zapałał uczuciem do miasta, gdzie Hitler i Stalin (tudzież szwedzki Karol Gustaw i inni) zrobili co swoje.

Skończywszy studia administracyjne na Akademii Leona Koźmińskiego, postanowił, że mu mało. Nie wiedzieć dlaczego ani skąd, powstał bliżej nieokreślony deficyt, który przekuł się na kolejne studia (prawnicze) i doktorat (z prawa konstytucyjnego, coby móc w pełni odczuwać konsternację, kiedy politycy zabierają się do tej materii).

Remigiusz Mróz

Piszę.

Remigiusz Mróz

Biegam. Czytam.

Remigiusz Mróz

I to w sumie tyle.

Rezyduję na przemian w Warszawie i niewielkiej miejscowości pod Opolem, której nazwa wykuta została we współczesnym kamieniu w języku polskim i niemieckim. Cierpię na permanentny writing blitz, skutkiem którego jest 30 ukończonych powieści, a kolejne dobijają się z podświadomości… dobijają… i dobijają…

Nagrody

Każdy pisarz lubi, kiedy jego praca jest doceniana nagrodami, bo przez większość czasu zmagamy się z brakiem wiary w to, co robimy – żaden laur nie cieszy jednak tak bardzo, jak poniższe widoki w księgarniach. To zdecydowanie największe wyróżnienie.

tekst w kółku

2021

Orły

„Behawiorysta” otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej ORŁY 2022. Takie wyróżnienie ową produkcję spotkało w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny!

tekst w kółku

2022

Wiktory

Nominacja do Wiktorów (kategoria twórca, kategoria serial – Chyłka)

tekst w kółku

2022

Best Stream Awards

Pierwszy w Polsce festiwal nagród dla contentu wideo i audio dostępnego w streamingu. Wyróżniane są najważniejsze i najpopularniejsze realizacje.

tekst w kółku

2021

Bestseller empiku

Najbardziej emocjonujące i inspirujące. Najpopularniejsze. Takie właśnie są Bestsellery Empiku. To Wy wskazujecie nominowanych i zwycięzców w tym całorocznym plebiscycie.

tekst w kółku

2021

Złoty pocisk

Konkurs „Złoty Pocisk" został ustanowiony aby popularyzować autorów i literaturę kryminalną. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszej powieści kryminalnej w kilku kategoriach.

tekst w kółku

2021

LubimyCzytac.pl

Książka Roku - nagroda przyznawana przez użytkowników portalu Lubimy Czytać.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zerknij na listę najczęściej zadawanych mi pytań